2021-2022 Akademik Yılı Bahar Dönemi Erasmus+ Başvuruları İle İlgili Sık Sorulan Sorular (01.09.2021)

Küçült Yazı Tipi Büyüt
ZONGULDAK BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ
ERASMUS+ KURUM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
2021-2022 AKADEMİK YILI BAHAR DÖNEMİ
ÖĞRENİM VE STAJ HAREKETLİLİĞİ İLE İLGİLİ
SIK SORULAN SORULAR
(01.09.2021) 1. App sistemine üye oldum ancak hesap etkinleştirme kodu için e-posta adresime gönderilen linke tıkladığımda üyeliğimi etkinleştiremiyorum. Sistemde “Geçersiz aktivasyon konu” hatası alıyorum. Ne yapmam gerekir?

Bu tür hatalar birden fazla aktivasyon mailinin arka arkaya gönderilmesinden veya talep edilmesinden kaynaklanmaktadır. En son gönderilen mail bir önceki gönderilmiş kodu geçersiz kılmaktadır.

Bu mailler gönderim tarihine göre sunucu tarafından alınmayabilir veya son gönderilen mail daha geç ulaşabilir. Yani sizin gelen kutunuzda en üstte / en son gelmiş görünen mail sistemden en son gönderilen mail olmayabiliyor. Maili beklemelisiniz, acele etmeyin ve üst üste kod talep etmeyin.

 

2. Kurumsal e-posta adresime erişemiyorum/şifremi unuttum ne yapmalıyım?

Kurumsal e-posta adresinizle ilgili işlemlerle ilgili ayrıntılı bilgilere aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz: https://bidb.beun.edu.tr/duyurular/beun-e-posta-adresi-icin-kayit-olma-ve-portalbeunedutr.html

 

3. Kurumsal e-posta adresime giriş yapmaya çalışıyorum, ancak şifremi güncellememin zorunlu olduğuna dair bir uyarı alıyorum ve giriş yapamıyorum. Ne yapmalıyım?

Üniversitemiz ağ güvenliği politikası gereğince tüm e-posta hesaplarının şifrelerinin 6 ayda bir yenilenmesi zorunlu tutulmuştur. https://portal.beun.edu.tr/ adresinden güvenli bir şifre oluşturarak e-posta adresinize erişebilirsiniz.

 

4. İngilizce ve Türkçe Transkripti nereden alabilirim?

OBS sisteminde “Kullanıcı İşlemleri” menüsü altındaki “Belge talebi oluştur” bölümünden talep yaparak transkript alabilirsiniz. E-devlet üzerinden alacağınız transkriptler de geçerli olacaktır.

 

5. Önce staj sonra öğrenim ya da önce öğrenim sonra staj hareketliliğimi peş peşe yapabilir miyim?
Evet, yaz dönemi önce staj sonra güz dönemi öğrenim hareketliliği yapabilirsiniz ya da önce güz dönemi öğrenim hareketliliğinizi tamamladıktan sonra staj hareketliliğinizi yapabilirsiniz.

 

6. Yerleştirme sonuçları ilan edildikten sonra staj hareketliliğine en erken ne zaman başlayabilirim?

Erasmus+ KA131 projelerinde hareketlilik yapılabilmesi için projenin başlaması gerekmektedir. Üniversitemizin proje sözleşmesi imzalandıktan sonra proje süresi içinde hareketlilik yapılabilir. Sözleşme imzalandığında web sayfamızda duyuru yapılacaktır.

 

7. Hareketliliğimi 2022-23 akademik yılı güz dönemine uzatabilir miyim?

Evet, uzatmanız mümkündür. Güz dönemi için bir Learning Agreement hazırlamanız ve bölüm koordinatörünüzün ve karşı üniversitenin onaylaması durumunda hareketliliğinizi 2022-23 akademik yılı güz dönemine uzatabilirsiniz.

 

8. Akademik ortalamam 2.20‘nin altında. Başvuru yapabilir miyim?
Başvurabilir ve yabancı dil sınava girebilirsiniz ancak uygunluk denetiminden geçemezsiniz ve hareketlik yapamazsınız.

 

9. 2022-23 akademik yılı güz ve bahar dönemlerinde hareketlilik yapmak istiyorum. Ne yapmalıyım?

2021 projesinin ek ilanı yayınlandığında başvurup seçilmeniz koşuluyla hareketlilik yapabilirsiniz. İlanın 2021-2022 akademik yılı bahar dönemi başında yayınlanması planlanmaktadır.

 

10. Üniversiteye yeni kayıt oldum. Henüz oluşmuş bir transkriptim yok. Başvuru yapabilir miyim?

Evet. Lise diploma notunuzla başvuru yapabilirsiniz. Diploma notunuzun en az 75/100 olması gerekmektedir. Başvuru sırasında Transkript yerine lise diplomanızı yüklemeniz gerekir.

 

11. İkinci Öğretim öğrencisiyim, başvuru yapabilir miyim?

Evet, 1. ya da 2. öğretim öğrencisi olma arasında, başvuruda herhangi bir fark yoktur.

 

12. Uluslararası öğrenciyim. TC vatandaşı olmayanlar Erasmus+ programından yararlanabilir mi?

Evet, yapabilirsiniz. Başvuru yapabilmek ve Erasmus+ programından yararlanmak için ZBEÜ öğrencisi olmanız ve en az 2.20 akademik ortalamaya sahip olmanız yeterlidir.

 

13. Yüksek lisans 1. Sınıf öğrencisiyim. Başvuru yapabilir miyim?

Evet, yapabilirsiniz. Bölümünüzün yüksek lisans düzeyinde anlaşması olması gerekmektedir. Birinci dönem akademik ortalamanız oluştuysa transkript belgeniz ile başvurabilirsiniz. Eğer herhangi bir nedenden dolayı henüz akademik ortalamanız oluşmadıysa bir önceki eğitim kademesinin (lisans) not ortalaması ile başvuru yapabilirsiniz.

 

14. Yüksek lisans öğrencisiyim, tez aşamasındayım, öğrenim hareketliliği yapabilir miyim?

Tez döneminde aldığınız (seminer, tez çalışması vb. ) dersleri gitmeyi planladığınız üniversitede açılan derslerle danışmanınız ve Erasmus bölüm koordinatörünüzle eşleyerek gidebilirsiniz.

 

15. 2019-2020 akademik yılı bahar döneminde Covid-19 salgınının başlaması nedeniyle mücbir sebepten dönmek zorunda kaldım. Başvuru yapmam durumunda daha önce Programdan yararlandığım için -10 puan kesintisi yapılacak mı?

Hayır. Mücbir sebepten dönen öğrenciler Programdan yararlanmamış sayılır ve -10 puan kesintisi uygulanmaz.

 

16. 2020 projesi ek ilan güz dönemi için öğrenim ve staj hareketlilikleri ilanlarından birine başvurdum ve seçildim. 2021 Projesine başvurursam -10 puan kesintisi uygulanır mı?

Evet. Sistem sizi hareketlikte olduğunuzu tanımladığı için -10 puan kesintisi uygulanacaktır. 2020 Projesinden feragat eden öğrencilere -10 puan kesintisi uygulanmayacaktır.

 

17. Başvuru sırasında staj davet mektubu yüklemek zorunda mıyım?

Hayır. Staj davet mektubunuzu 30 Kasım 2021 tarihine kadar sisteme yükleyebilirsiniz. Başvuru sırasında geçerli bir davet mektubu yükleyen öğrencilere +10 ek puan verilecektir.

 

18. Staj hareketliliğinden yararlanmak istiyorum. Mutlaka anlaşmalı bir üniversiteye mi baş vurmalıyım?

Hayır, staj hareketliliği için anlaşma gerekli değildir. Üniversitelerde staj yapabileceğiniz gibi alanınızla ilgili faaliyet gösteren herhangi bir kurum / kuruluşta staj yapabilirsiniz.

19. Staj hareketliliği için bulduğum staj yerinin kendi alanımla ilgili olması zorunlu mudur?

Evet, staj yerinizin kendi alanınızla / bölümünüzle ilgili faaliyet gösteren bir kurum olması zorunludur. Bölüm Erasmus koordinatörünüzden bu konuda onay almanız gerekmektedir.

 

20. Staj hareketliliği için staj yerini nasıl bulabilirim?

Staj yeri bulma öğrencilerin sorumluluğundadır. Kendi alanınızla ilgili kurum ve kuruluşlar ile ilgili araştırma yapabilir, bölüm Erasmus koordinatörünüzden veya daha önce staj yapan arkadaşlarınızdan yardım alabilirsiniz.

 

21. Henüz bir staj yeri bulamadım. Başvuru formundaki staj yeri ve ülke ile ilgili soruları nasıl yanıtlamalıyım?

Başvuru formunda gitmeyi hedeflediğiniz ülke ve kurumu yazmanız yeterlidir (Kuruma * vb işaret de koyabilirsiniz, asıl davet mektubunuzu alıp sisteme yüklediğinizde Ofisimiz kurum ve ülke, tarih bilgilerini sistemde güncelleyecektir). 30 Kasım 2021 tarihine kadar kurum ve ülke değişikliği yapabileceksiniz.

 

22. Hareketlilik yapmaya hak kazandıktan sonra hibe desteği alıp almayacağımı nereden ve nasıl öğrenebilirim?

Hibe listeleri web sayfamızda yayınlanacaktır ve ayrıca hibelendirilme durumunuzu App sisteminden görüntüleyebilirsiniz. Hibelendirme sonuçları proje sözleşmemizin imzalanmasından sonra ileri bir tarihte ilan edilecektir.

 

23. Öğrenim ve staj hareketliliği için aylık ne kadar hibe desteği alabilirim?

2021 projesine ait güncel hibe miktarlarına https://erasmus.beun.edu.tr/sss/ulkelere-gore.html adresinden erişebilirsiniz.

 

24. Yabancı dil sınavı çevrimiçi mi, yüz yüze mi yapılacak?

Yabancı dil sınavı, Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından yapılacaktır. Sınavla ilgili duyuru ve bilgilendirmeleri https://ydyo.beun.edu.tr/ adresinden takip etmeniz gerekmektedir.

 

25. Yabancı dil sınavında kaç soru sorulacak ve sınav süresi ne kadar olacak?

Yabancı dil sınavı, Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından yapılacaktır. Sınavla ilgili bilgilendirme ve duyurular, https://ydyo.beun.edu.tr/ adresinden başvuru dönemi (20 Eylül 2021) sonrasında paylaşılacaktır. Sınavla ilgili fikir edinmek amacıyla aynı sitedeki sınav örneklerini inceleyebilirsiniz.

 

26. Speaking sınavı nasıl yapılacak? Sınava hangi gün ve saatte gireceğim?

Speaking sınavı Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından yazılı sınav sonrasında yapılacaktır. Sınavla ilgili bilgilendirme ve duyurular, https://ydyo.beun.edu.tr/ adresinden başvuru dönemi (20 Eylül 2021) sonrasında paylaşılacaktır.

 

 

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin